آپ وب

فیلم آموزشی سی شارپ + تاریخچه سی شارپ

فیلم آموزشی سی شارپ + تاریخچه سی شارپ

به صورت کاملا رایگان

ارائه شده توسط وب سایت آپ وب

سی شارپ (#C) زبان برنامه نویسی نوینی است که توسط شرکت مایکروسافت در ابتدای هزاره جدید میلادی، معرفی شد. این زبان از نظر نحو (Syntax) بسیار شبیه زبانهای برنامه نویسی C و C++ و جاوا (Java) است و البته بعد از همه آنها طراحی شده است. بنابراین بسیاری از ویژگی‌های مفید این زبان‌ها را حفظ و تقویت کرده و سعی شده است تا ویژگی‌های منفی آن‌ها را حذف کند.

واقعیت این‌ است که هرچه توانائی‌های یک زبان برنامه نویسی بیشتر باشد، پیچیدگی‌های آن زبان نیز بیشتر می شود. به همین دلیل نیز میتوان از زبان C++ به عنوان تواناترین و در عین حال پیشرفته ترین زبان برنامه نویسی یاد کرد. در دهه ۷۰ میلادی زبان C عرضه شد. بعد از موفقیت فراوان این زبان و با کسب تجربیات فراوان از نقاط ضعف وقدرت این زبان، در دهه ۸۰ میلادی زبان C++ عرضه شد. به دلیل ویژگیهای فراوان C++، به سرعت گسترده شد و هم اکنون بسیاری از برنامه‌هایی که ما استفاده می‌کنیم توسط این زبان نوشته شده است. مهم‌ترین ویژگی زبانC++ نسبت به زبان C پشتیبانی این زبان از برنامه نویسی شی‌گرا است. اما واقعیت این است که زبان C++ بسیار پیچیده است و این امر علاوه بر اینکه تولید برنامه را فرآیندی سختمی کند، آموزش این زبان را نیز بسیار مشکل می کند. برای حذف ویژگی‌های زبان C++ و تقویت نکات قوت آن، در سال ۱۹۹۵ میلادی زبانجاوا (Java) به دنیای برنامه نویسی ارائه شد. البته در زبان جاوا سعی شدهاست روشهای بهتر و راحتتری برای ویژگیهای حذف شده پیشنهاد گردد. پس از آندر سال ۲۰۰۱ شرکت مایکروسافت نیز با ارائه زبان C#، زبان ساده و در عین حال قدرتمندی را ارائه داد

 

چارچوب دات نت یا Microsoft.NET Framework چیست ؟

بسیاری از برنامه نویسان ممکن است این سئوال را در ذهن داشته باشند که عبارت Microsoft .NET Framework به چه چیزی اطلاق می شود و نیز اینکه «تفاوت Visual C# .NET با Microsoft.NET Framework چیست؟» به طور خلاصه می توان گفت «Microsoft .NET Framework مجموعه از کلاسها وتوابع مورد نیاز برای برنامه نویسی است، اما C# یا Visual C# مجموعه دستورهای زبان برنامه نویسی است”. شما می توانید تمامی توابعی که در Microsoft .NET Framework وجود دارند، را خود نیز بنویسید. این به آن معنی است که Microsoft .NET Framework تنها برای کمک به برنامه نویسان طراحی و نوشته شده است. البته تعریف فوق کامل نیست اما برای شروع کار، میتواند پاسخی به پرسشهای شما باشد.

فرآیند برنامه نویسی سی شارپ (C#) چگونه است ؟

بسته به نوع زبانی که انتخاب می کنید، فرآیند برنامه نویسی نیز متفاوت است. برای زبان C#، این فرآیند به صورت زیر است:

ابتداشما مشخص می کنید چه نوع برنامه ای می خواهید طراحی کنید. انواع برنامه هایی که می توانید طراحی کنید بسیار زیاد است. به عنوان نمونه شما میتوانید «برنامه ویندوز»، «برنامه وب»، «وب سایت»، «برنامه کنسول»،«کتابخانه کد» (Code Library) و .. ایجاد کنید. پس از انتخاب نوع پروژه،باید Visual Studio را باز کرده و نوع پروژه مورد نظر را انتخاب کنید.

سپس،کد برنامه مورد نظر خود را بنویسید. صد البته هر برنامه دارای کدی متفاوت با دیگر برنامه ها است. حتی هر برنامه را می توان با چندین نوع کد نوشت. البته شما در تهیه هر برنامه می توانید از کدهایی که سابقاً نوشته نیز درشرایط خاصی استفاده کنید.

در مرحله بعدی، باید برنامه خود را کامپایل کنید. عمل کامپایل، به معنی ترجمه زبان مشترکبین انسان و کامپیوتر به زبان قابل فهم توسط کامپیوتر است. در این مرحله،چنانچه برنامه نوشته شده توسط شما دارای خطای نگارشی باشد، به اطلاع شمارسانده خواهد شد و فرآیند کامپایل متوقف می شود

البته در حین تولید برنامه، شما لازم است تا برنامه را در حین اجرا نیز بررسی کنید به این عمل اصطلاحاً دیباگ «Debug» گفته می شود. البته ترجمه تحت اللفظی این عبارت “پشه گیری” است که خود دارای داستان جداگانه است! در حین تولید یک برنامه بارها و بارها، فرآیند ۳ و ۴ اجرا می شود. هر زمان که برنامه شما به حدی از کیفیت رسیده باشد که بتواند هدف غایی خود را برآوردهسازد، وارد مرحله بعد خواهید شد.

تست و ارزیابی صحت برنامه. بعد از اینکه برنامه به مراحل نهایی نزدیک شد و توانست تایید برنامه نویسان را اخذ کند (که البته الزامی به تعهد به بی نقصبودن برنامه تولید شده نیست) مدیران تست و بررسی، برنامه را در شرایط مختلف و با استفاده از اطلاعات زیادی که ممکن است حتی اشتباه نیز باشند،بررسی کرده و در صورت بروز خطا، مورد را جهت رفع به برنامه نویسان ارجاع می دهند. توصیه می شود که برنامه نویس، ارزیاب نباشد. چراکه برنامه نویس به صورت ناخودآگاه ممکن است مواردی را فراموش کند و در نتیجه برنامه کاملاً قابل اعتماد نباشد.

برنامه های C# چگونه اجرا می شوند ؟

برنامه‌هایی که شما با زبان C# می‌نویسید، دو نوع خروجی دارند: یا نهایتاً منجر به تولید فایلهایی از نوع dll می‌شوند (که بعداً توسط دیگر برنامه ها استفاده می‌شوند) و یا این که شما با تنظیمات خاصی، برنامه های اجرایی با پسوند exe را تولید می‌کنید. برنامه های اجرایی یا EXE به تنهایی و بدون نیاز به برنامه دیگری می‌توانند اجرا شده و کارهای مورد نیاز را انجام دهند.

ما برای شما پکیج آموزشی برای سی شارپ  تهیه کرده ایم، این آموزش با نمونه کار و است و شامل 12 فیلم آموزشی  است که برای شما به صورت رایگان آماده کرده ایم.

لینک دانلود

دیدگاه‌ها (0)